Bringázz a munkába!
A Bringázz a munkába! nemzetközi kampány, amelyet a világ számos országában megtartanak, azonban egymástól függetlenül szervezve.
1. A kampány külföldön
2. A kampány itthon
3. Miért bringázz Te is a munkába?
1. A kampány külföldön
Az első, munkahelyre bringázásra ösztönző Bike to Work Day (bringával a munkába nap) 1956-ban volt, és az Amerikai Kerékpáros Liga szervezte.
A munkába bringázó nap, vagy hét az Egyesült Államokban most is nagy népszerűségnek örvend, legtöbb helyen tavasszal tartják. Sőt, már munkába bringázós hónap is létezik, pl. Washington államban.
A kampány Európában is népszerű, Svájcban pl. az eredeti, Bike to Work Day néven honosodott meg.
Mindig júniusban tartják, és négyfős csoportok vehetnek benne részt. Június hónapban a munkanapok több mint felében kerékpárral kell munkába járniuk, de megengedett a kerékpár kombinálása közösségi közlekedéssel, illetve minden nap lehetőség van rá, hogy a csapatból 1-1 tag ne kerékpárral, hanem valamilyen más módon, de mindenképpen saját izomerejéből menjen munkába (pl. gyalogosan, vagy akár gördeszkával). Akik szorgalmasan regisztrálják megtett útjaikat, értékes ajándékokat nyerhetnek, pl. bringákat, bringás GPS-t, vasúti utazást, stb. Azok a csapatok, amelyeknek minden tagja teljesítette ezt a követelményt, az egyéni nyeremények mellett külön csapatnyereményekkel is gazdagodhatnak. Svájci sajátosság, hogy a munkaadók a kampányban részt vevő munkavállalóik után részvételi díjat fizetnek a kampány szervezőinek.
Németországban a Mit dem Rad zur Arbeit kampányt az ottani kerékpárosklub és egy egészségbiztosító szervezi.
A kampány június elsejétől augusztus 31-ig tart, ezalatt 20 alkalommal kell munkába tekerniük a regisztrált résztvevőknek, akik ? hasonlóan a többi példához ? nyereménysorsoláson vehetnek részt, ha teljesítették a penzumot. Az egyéni részvétel mellett a németeknél is lehet csapatokat alakítani, és megérheti, hiszen a csapat-főnyeremény 1000 euró értékű hőlégballon-utazás (2013-ban).
A kampány keretében keresik a kerékpáros szempontból legaktívabb munkahelyet is.
Ausztriában a Radlobby 2011-ben szervezte az első kampányt, Radelt zur Arbeit címmel.
A kampánynak tagsági igazolványa is van.
Az osztrákok megszólítják a munkáltatókat is: készítettek egy olyan kalkulátort, amellyel a cégek megbecsülhetik, mennyi megtakarítást érhetnek el, ha munkavállalóik egy része kerékpárra vált.
Szlovákiában a kampány Do práce na bicykli néven fut, és a holland nagykövetség is támogatja.
Példaképpen említjük, hogy a 80 ezres Besztercebánya kampányában mintegy 100 fő vesz részt, ez kb. annyi, mint a miskolci résztvevők száma.
2. A kampány itthon
Magyarországon a kampányt az akkori Gazdasági és Közlekedési Minisztérium 2007-ben indította el.
A kampányokat 2008-tól ténylegesen a Magyar Kerékpárosklub szervezi. Egyesületünk a kampány helyi szervezőjeként velük működik együtt.
Itthon évente kétszer, tavasszal és ősszel dübörög a kampány, amikor öt héten át, kampányonként összesen nyolc alkalommal kell a munkahelyre, vagy a suliba bringáznod, ha részt szeretnél venni a kampányban.
További információkért keresd fel a kampány oldalát!
A kampányban általában mindig van bringás reggeli, amelybe Miskolcon is belefuthattok. 🙂 Volt már Bam! reggeli a Városház téren és a Mancs-szobornál is, de az utóbbi időben állandósulni látszik a helyszín: a főutcán, a kerékpáros-barát Rock Cellar előtt.
2013-ban az őszi kampányban videopályázat is volt, két pályamunkán is örömmel ismertük föl a miskolci utcákat, amelyeken mi is tekerünk. Balog Laci 3. helyéhez gratulálunk! Szívünknek különösen kedves Gávay Bence videoja, hiszen Bence egyesületünk aktív tagja.
3. Miért bringázz Te is a munkába?
Mennyi okot szeretnél rá, ha 11-et sorolunk fel, elég lesz? 🙂
- Lényegesen olcsóbb, mintha autóznál. Egy lánccsere, 1-2 defekt még mindig összehasonlíthatatlanul olcsóbb, mint a benzin, a súlyadó, a parkolóbérlet, stb.
- Külön edzés nélkül is fitten tartod magad a napi tekeréssel.
- Nem kényszerülsz a dugóban várakozni.
- Ha szeretnéd, hogy akár saját bringa nélkül is bringázhass a munkába, ismerd meg és lájkold a Kerékpáros Miskolc Egyesület Közbringát Miskolcnak! kampányát!
- Pénzt takarítasz meg a társadalomnak is, hiszen egészségi állapotod a rendszeres bringázás következtében jobb lesz, nem fogsz annyiba kerülni a TB-nek.
- A reggeli élénkítő tekerés után jobb, hatékonyabb leszel a munkahelyeden.
- Minél több bringás van az utakon, annál biztonságosabbá válik a közlekedés az egyes bringás számára (safety in numbers elve). Így bringázva magad is hozzájárulsz, hogy a többiek nagyobb biztonságban tekerhessenek, ahogy ők is növelik a Te biztonságodat.
- Bicajjal nem vagy kitéve annak, hogy rád tüsszentenek, rád köhögnek, vagy fertőzést szedsz össze, ami közösségi közlekedési jármű használatakor előfordulhat.
- A rendszeres kerékpározás csökkenti a csontritkulás esélyét, ez különösen nők számára fontos.
- Autóban ülve több károsanyagot lélegzel be, mint bringázva. A kerékpárosokat a kereszteződésekben, csomópontokban ugyan nagyobb terhelés éri, de az autókban folyamatosan magas a károsanyag-koncentráció szintje.
- Kerékpárral közlekedve nem gond többé a parkolóhely-keresés.
Már tudod, hogy miért. A következő kérdés a hogyan? Ha részt vennél a következő kampányban, itt nézz szét: Hogyan vehetsz részt a Bam! kampányban?
Tehát rajta, találkozzunk a következő kampányban!